Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Narkotik Suçlarla Mücadele Değerlendirme Toplantısı Düzenlendi
28.04.2017  
İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu başkanlığında Narkotik Suçlarla Mücadele Değerlendirme Toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi

 
İçişleri Bakanlığı koordinesinde 27 Nisan Perşembe günü Ankara’da düzenlenen Narkotik Suçlarla Mücadele Değerlendirme Toplantısına İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Muhterem İnce, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Korgeneral İbrahim Yaşar, Sahil Güvenlik Komutan Vekili Tuğamiral Bülent Olcay, KİHBİ Başkanı Ömer Ulu, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Servet Yılmaz, Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanı İbrahim Hakkı Seydioğulları ile 15 ilin Valileri, İl Jandarma Komutanları, İl Emniyet Müdürleri ve narkotik konusunda görevli jandarma ve polis birimlerinin şube müdürleri katıldı.

 
Narkotimler kurulmadan önce 7 bin 764 olan olaya müdahale sayısının 2015'te yüzde 65 artışla 12 bin 827’ye yükseldiğine vurgu yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Güvenlik birimlerimiz tarafından 2016 yılında gerçekleştirilen 31 bin 231 uyuşturucu operasyonunda yaklaşık 1 ton sentetik uyuşturucu, 17 milyon sentetik tablet ele geçirilmiştir. Birimlerimizce 2015 yılında piyasa değeri 2,6 milyar lira olan uyuşturucu madde yakalanmış, 2016 yılında da bu rakam 7,7 milyar lira olmuştur. Ülkemizin uyuşturucu ile mücadelesindeki bu başarılarına uluslararası raporlarda da yer verilmiştir.” dedi.

 
Konuşmasının devamında Bakan Soylu şunları kaydetti:

 
“Bugün itibarıyla gerçekleştirilen 31 bin 374 uyuşturucu operasyonunda, piyasa değeri 586 milyon olan 63 ton esrar, 3 ton eroin, 150 kilogram kokain ve 15 milyon adet sentetik uyuşturucu tablet ele geçirilmiştir. Bu operasyonlarda 14 bin 965 şüpheli yakalanmış ve adli mercilere sevk edilmiştir.”

 
Ülkemizde görev yapan emniyet mensubu ve askerin görev sahasının ve uğraşmak zorunda kaldığı problemlerin dünyadaki herhangi bir meslektaşından daha fazla olduğunu belirten Bakan Soylu konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

 
“Türkiye’de bir suçlu ya da suç unsuru yakaladığınızda veya Allah muhafaza elinizden kaçırdığınızda bundan Türkiye’den başka Avrupanın herhangi bir ülkesi etkilenebilir. Dolayısıyla bizlerin atacağı ya da atamayacağı her adımın kelebek etkisiyle dünyanın birçok yerinde yansımalarının olması da mukadderdir ve biz bunu biliyoruz.” şeklinde konuştu.

 
Toplantının sabah saat 08.00’de yapılmasını uyuşturucu illetine bulaşmış evladının sağlıklı bir şekilde eve gelmesi için sabah saatlerine kadar dua eden aileleri düşünerek gerçekleştirdiklerini belirten Bakan Soylu, “Bizim işimiz sadece suçu ve suçluyu önlemek değildir, bizim işimiz bu medeniyeti hasarsız bir şekilde geleceğe taşımaktır.” dedi.

 
Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.​​​
​​
 
 
  • Kurumsal E-Posta
  • UPEM
  • TUBİM
  • UTSAS Sempozyumu
  • İçişleri Bakanlığı