Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
ANALİZ VE DEĞERLENDİRME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

TARİHÇE

Ülkemiz uyuşturucu kaçakçılığını bir “insanlık suçu”  olarak kabul etmekte; bu suça karşı mücadelesini; geçmişin tecrübeleri, bugün ve geleceğin tehdit algıları temelinde; proaktif bir tarzda yürütülmekte, ulusal ve uluslararası gelişmelerin ortak bir potada değerlendirildiği çok boyutlu ve bütüncül bir perspektifle sürdürmektedir.

Özellikle son yıllarda kaydedilen yapısal gelişmeler ve Birimlerimizce gerçekleştirilen başarılı operasyonlar toplumumuzca takdirle karşılanmaktadır. Söz konusu memnuniyet, ulusal sınırların ötesinde uluslararası platformlarda da dile getirilmekte, Birleşmiş Milletler Örgütü tarafından periodik olarak yayınlanan Dünya Uyuşturucu Raporları’nda Türkiye’nin uyuşturucu ile mücadele alanındaki bölgesel liderliğine her fırsatta vurgu yapılmaktadır.

Gelinen bu noktada, hiç şüphesiz, anılan suçlarla mücadelede sadece operasyonel çabalarla yetinilmeyip, mücadeleye güç katmak için hayata geçirilen yapısal reformların da önemi büyüktür.

Bu çerçevede, daha önce Emniyet Genel Müdürlüğümüz Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı (KOM) bünyesinde Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü olarak yapılandırılan operasyonel birim 05 Haziran 2015 tarihinde Uyuşturucu ile Mücadele Daire Başkanlığı (UMDB) adı altında müstakil bir yapı haline getirilerek bünyesinde kurulan (7) Şube Müdürlüğünden biri olarak Analiz ve Değerlendirme Şube Müdürlüğümüz de çalışmalarına başlamıştır.​
  • Kurumsal E-Posta
  • TUBİM
  • İçişleri Bakanlığı